Príprava podkladu na maľovanie v novostavbe

Poznáte to?

„Zlatko, nevymaľujeme?“

Žena:  Pod touto otázkou si predstaví - výber farby a odtieňu, ako zakryje nábytok, koľko jej bude trvať upratovanie a ku ktorým starým rodičom odloží deti na víkend.

 

Muž: Predstaví si, že musí zistíť v akom stave je pôvodný náter, či ho spevní penetračným prostriedkom alebo ho v horšom prípade bude musieť odstrániť, kde má všetko potrebné náradie – maliarské valčeky, maliarské štetce, škrabky (popríprade sa spýta ženy, kde ich „upratala“), musí rozmýšlať, kde kúpi farbu (no kde inde ako na www.dobrykutil.sk) a ešte si musí v mobilnej aplikácií pozrieť, že kedy bude najlepšie počasie na maľovanie – teda ani teplo, ani vlhko. Až po týchto vnútorných otázkach nasledujú otázky nežnejšieho pohlavia.

 

Tento krátky článok zodpovie otázky ohľadne prípravy povrchu v novostavbe

 

Pred začatím maľovania si treba položiť jednoduchú otázku – bývate v novostavbe alebo staršom byte či dome? Odpoveď vás nasmeruje na to, ako sa správať k pokladu, ktorý plánujete maľovať:

Príprava podkladu v novostavbe:

  • Ak máte zbrusunový byt, vedzte, že nová omietka „dozrieva“ 3 - 4 týždne, keď jej necháte 5 – 6 týždňov bude vám vďačná. Pri betóne jej nechajte čas 4 - 6 mesiacov a až potom maľujte. Doba dozrievania závisí  od klimatických podmienok, teploty vzduchu a vlhkosti.
  • Podklad musí byť vyzretý, chemický neutrálny, čím zamedzíte zmene farebného odtieňa (pre dobro v domácnosti).
  •  Ak sa vám stane, že aj napriek vyzretému povrchu budú potrebné vysprávky, môžete použiť neutralizačný prípravok (napr. HET K-Grund), ktorý je určený  práve na neutralizáciu povrchu čerstvých vysprávok na omietkach.
  • Zbavte novú omietku hrubších zrniek piesku pomocou oceľovej stierky alebo prebrúste povrch brúsnym papierom (zrno 40 – 60). Po prebrúsení nezabudnite na ometenie prachových častíc.
  • Pred maľovaním musíte mať podklad suchý, bez trhlín, rovný, pevný, zbavený odlupujúcich sa vrstiev omietky a bez prachu.

 Trochu k penetrácií, lebo aj tá patrí k maľovaniu:

  • Penetrovať by sa mali staršie aj nové omietky.
  • Penetráciu môžete naniesť až keď je všetko zaschnuté  - odporúča sa počkať až na druhý deň po vysprávkach.
  • Úlohou penetrácie je zpevniť a zjednotiť savosť podkladu - nepodceňujte teda jej silu!
  • Môžete sa zahrať na chemika a primiešať do nej aj trochu interiérovej farby, ktorou budete maľovať steny (teda, ak ju vaša polovička už vybrala).
  • Penetrovať môžete štetkou alebo valčekom. Nanášaním štetkou penetrácia lepšie vnikne do steny.

 

O príprave podkladu pred maľovaním v staršom byte alebo dome budeme písať v ďalšom článku...medzitým si môžete pozrieť krátke video - ako to vyzerá v našom tónovacom centre v Trenčíne, na Rybárskej 3.

Maľovaniu zdar!

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie