Príprava podkladu na maľovanie v novostavbe

Poznáte to?

„Zlatko, nevymaľujeme?“

Žena:  Pod touto otázkou si predstaví - výber farby a odtieňu, ako zakryje nábytok, koľko jej bude trvať upratovanie a ku ktorým starým rodičom odloží deti na víkend.

 

Muž: Predstaví si, že musí zistíť v akom stave je pôvodný náter, či ho spevní penetračným prostriedkom alebo ho v horšom prípade bude musieť odstrániť, kde má všetko potrebné náradie – maliarské valčeky, maliarské štetce, škrabky (popríprade sa spýta ženy, kde ich „upratala“), musí rozmýšlať, kde kúpi farbu (no kde inde ako na www.dobrykutil.sk) a ešte si musí v mobilnej aplikácií pozrieť, že kedy bude najlepšie počasie na maľovanie – teda ani teplo, ani vlhko. Až po týchto vnútorných otázkach nasledujú otázky nežnejšieho pohlavia.

 

Tento krátky článok zodpovie otázky ohľadne prípravy povrchu v novostavbe

 

Pred začatím maľovania si treba položiť jednoduchú otázku – bývate v novostavbe alebo staršom byte či dome? Odpoveď vás nasmeruje na to, ako sa správať k pokladu, ktorý plánujete maľovať:

Príprava podkladu v novostavbe:

  • Ak máte zbrusunový byt, vedzte, že nová omietka „dozrieva“ 3 - 4 týždne, keď jej necháte 5 – 6 týždňov bude vám vďačná. Pri betóne jej nechajte čas 4 - 6 mesiacov a až potom maľujte. Doba dozrievania závisí  od klimatických podmienok, teploty vzduchu a vlhkosti.
  • Podklad musí byť vyzretý, chemický neutrálny, čím zamedzíte zmene farebného odtieňa (pre dobro v domácnosti).
  •  Ak sa vám stane, že aj napriek vyzretému povrchu budú potrebné vysprávky, môžete použiť neutralizačný prípravok (napr. HET K-Grund), ktorý je určený  práve na neutralizáciu povrchu čerstvých vysprávok na omietkach.
  • Zbavte novú omietku hrubších zrniek piesku pomocou oceľovej stierky alebo prebrúste povrch brúsnym papierom (zrno 40 – 60). Po prebrúsení nezabudnite na ometenie prachových častíc.
  • Pred maľovaním musíte mať podklad suchý, bez trhlín, rovný, pevný, zbavený odlupujúcich sa vrstiev omietky a bez prachu.

 Trochu k penetrácií, lebo aj tá patrí k maľovaniu:

  • Penetrovať by sa mali staršie aj nové omietky.
  • Penetráciu môžete naniesť až keď je všetko zaschnuté  - odporúča sa počkať až na druhý deň po vysprávkach.
  • Úlohou penetrácie je zpevniť a zjednotiť savosť podkladu - nepodceňujte teda jej silu!
  • Môžete sa zahrať na chemika a primiešať do nej aj trochu interiérovej farby, ktorou budete maľovať steny (teda, ak ju vaša polovička už vybrala).
  • Penetrovať môžete štetkou alebo valčekom. Nanášaním štetkou penetrácia lepšie vnikne do steny.

 

O príprave podkladu pred maľovaním v staršom byte alebo dome budeme písať v ďalšom článku...medzitým si môžete pozrieť krátke video - ako to vyzerá v našom tónovacom centre v Trenčíne, na Rybárskej 3.

Maľovaniu zdar!