Ako odstrániť pleseň na stene?

Pleseň je nepríjemná záležitosť, ktorá už strpčila život nejednému majiteľovi bytu alebo domu. Základné pravidlo, ktoré vám pomôže vyhnúť sa plesnivým stenám je VETRANIE a s tým spojená OPTIMÁLNA VLHKOSŤ v byte. Vlhkosť v interiéry by sa mala pohybovať na úrovni 40-60%, zistiť sa dá vlhkomerom. K zvýšenej vlhkosti prispieva:

 • nedostatočné vetranie,
 • kúpeľňa bez okna,
 • nevhodne zvolený výkon ventilátora v kúpeľni,
 • časté varenie bez použitia odsávača pár,
 • sušenie bielizne v interiéry bez vetrania,
 • nábytok postavený blízko k stene (vlhkosť sa neodparuje a hromadí sa na stene),
 • pestovanie veľkého množstva kvetov, ktoré vyžadujú rosenie – pri rosení kvetov dávať pozor, aby voda nestriekala na steny alebo drevený obklad.

Plesne a škvrny idú ruka v ruke – škvrny samé o sebe škodlivé nie sú, ak im nepredchádza napríklad vytopenie, povodne alebo zatekanie z vonku. Ak je to váš prípad, mali by ste spozornieť a nebrať to na ľahkú váhu. Estetické hľadisko je jedná vec, no zdravotné dôsledky môžu byť závažnejšie.

Ako zistiť príčinu plesne?

Niekedy ťažké zistiť, či pleseň vznikla kvôli zlému stavebnému zásahu alebo je spôsobená chodom domácnosti. Zistíte to tak, že sa dostanete pod nátery, až k omietke. Ak je stena vlhká, problém je napríklad v nedostatočnej izolácií alebo v inej stavebnej chybe. Ak je podklad suchý, k vzniku plesní prispievate sami.

Ako sa zbaviť plesne na stene?

 1. Pred začatím prác doporučujeme zakryť podlahu a okolitý nábytok zakrývacou fóliou.
 2. Prvým krokom je mechanické „zabitie“ plesní - miesto, kde sa pleseň nachádza postriekajte vodou alebo sprejom proti plesni. Zabránite tak vdýchnutiu škodlivých výtrusov plesní a ich rozšíreniu po byte.
 3. Nasiaknutú omietku zoškrabte ešte za mokra špachtľou. Odstránenie plesní je nutné urobiť do maximálnej možnej hĺbky. Odpadnuté časti omietky zachytávajte do lopatky (ak je pleseň v rohoch) alebo ich zhrňte do fólie, ktorá je na zemi. Fóliu následne vyhoďte, aby ste pleseň neroznášali po byte.
 4. Na očistenú stenu opäť aplikujte proti plesňový prípravok, aby aktívne zložky prenikli až k zárodku plesni. Najlepšie je prípravok aplikovať pomocou štetky a vtláčať ho štetinami do steny. Prípravok nechajte pôsobiť 6-12 hodín. 6 hodín je minimálny čas potrebný na biocídny účinok.
 5. Ak ste išli špachtľou hlboko do omietky, bude potrebné povrch vyrovnať pomocou sadry alebo tmelu. Ak stena nie je priveľmi poškodená zoškrabávaním, tento krok môžete vynechať.
 6. Po vyschnutí je potrebné stenu penetrovať – penetračný náter pôsobí hlboko do podkladu. Penetrovanie je príprava steny na maľovanie, spevní sa podklad, zvýši sa jeho priľnavosť, zjednotí sa savosť povrchu. Penetrovaním predídete vzniku škvŕn a fľakov na novej maľbe.
 7. Následne stenu vymaľujte povrchovou farbou s proti plesňovým účinkom, zabránite tak vzniku ďalších plesní. Farbu na stenu nanášajte 2krát.

 

Mohlo by Vás zaujímať:

5 typov pri výbere maliarskeho valčeka - s našimi odborníkmi sme dali dokopy užitočné informácie, ktoré sa vám môžu zísť, keď bude kupovať valčeky na maľovanie stien.

Tipy a triky pri maľovaní - pár tipov v infografike na správne maľovanie stien