Ako obnoviť drevo v exteriéri po zime?

Jar sa nám pomaly, ale isto prebúdza a s ňou aj naše záhrady. S posledným snehom, ktorý nám postupne mizne pred očami môžeme zhodnotiť, ako nám zima zasiahla do konštrukcií plotov, prístreškov, altánkov, či iných záhradných stavieb. Počas tohto náročného obdobia bolo totiž vystavené vlhkosti, mrazu aj ostrému slnku. Na kvalite mu nepridali ani teplotné výkyvy, plesne, huby, či drevokazný hmyz. Práve voda a vlhkosť patria medzi najväčších nepriateľov dreva. Aby sme ho mohli využívať dlhé roky musíme sa zamyslieť nad jeho obnovou. Správnym ošetrením totiž dokážeme výrazne zvýšiť jeho životnosť. Ako teda na to?

blog drevo 3

V prvom kroku je nevyhnutné skontrolovať samotnú konštrukciu dreva, ktoré bolo vystavené zimnému počasiu. Či už ide o prístrešky, ploty, detské preliezačky, altánky, pergoly, alebo podhľady domu. Ďalší krok spočíva v mechanickom odstránení viditeľných nečistôt, ako lístie, plesne, či huby. V prípade veľkého rozsahu poškodenia je potrebné drevené diely vymeniť. Pokiaľ ide o menší rozsah škôd, úpravy budú jednoduchšie. Základom ochrany dreva je obnovujúci náter, ktorý dokáže drevo ochrániť pred biologickými škodcami a agresívnym pôsobením slnka a vody. Ten má však svoju životnosť a bude ho treba v budúcnosti zopakovať. V rámci záchrany dreva je potrebné zvoliť vhodné obdobie, aby mohlo dostatočne vyschnúť. Pri výbere vhodného náteru musíme zhodnotiť, čo od dreva očakávame. Pokiaľ chceme zachovať jeho kresbu zvolíme lazúru s preferovaným odtieňom.

Tenkovrstvová lazúra sa používa na nefarbené drevo v podmienkach, ktoré sú dlhodobo vystavené poveternostným vplyvom, vrátane vzdušnej vlhkosti. Tenkovrstvová lazúra vsiakne do dreva, pričom zachová jeho charakter a prirodzenú kresbu. Vďaka svojmu zloženiu má schopnosť odpudzovať vodu, aj UV žiarenie, čím umožní dlhšie zachovať jeho farbu a celkovú životnosť. Jej výhodou je krátka doba schnutia a jednoduchá aplikácia pomocou lazúrovacích štetcov. Vo vonkajších podmienkach sa nanáša zvyčajne v troch vrstvách, pričom jej životnosť je asi tri roky.

Blog drevo 2

Hrubovrstvová lazúra na rozdiel od tenkovrstvovej nepreniká tak hlboko do dreva a na povrchu vytvára pevnejší film. Pri obnove je ju potrebné odstrániť brúsením, až následne aplikovať nový náter. Jej životnosť je asi šesť rokov.

O niečo komplikovanejšia je obnova dreva s krycím náterom, teda farbou. Krycí náter sa drží iba na povrchu, čím drevo konzervuje a chráni pred vonkajšími vplyvmi. Po čase sa však farba znehodnocuje (odlupuje) a jej obnovenie si vyžaduje použitie brúsky, prípadne teplovzdušnej pištole, ktoré pôvodný náter dokážu odstrániť. Na odstránenie starej farby môžeme použiť aj výkonný vysokotlakový čistič. V tomto prípade je ale nevyhnutné počkať na úplné vyschnutie dreva. Nevyhnutné je odstrániť aj veľmi staré, pôvodné nátery. Pri nerovných povrchoch, či doskách a všade, kde  nemožno využiť brúsku poslúži aj mosadzný kartáč, či brúsny hranolček. Po odstránení pôvodnej farby je potrebné drevo ošetriť a opätovne natrieť zvolenou farbou. Životnosť takto ošetreného dreva môže byť aj desať rokov.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie