6 krokov pre oživenie záhradného nábytku

Stáva sa, že nábytok, ktorý máte vonku na záhrade, vplyvom poveternostných podmienok začne vyzerať dosť zanedbane. Ale tak jeho život nemusí končiť. Vrátiť drevu vzhľad novoty nie je vôbec komplikované, naopak je to naozaj jednoduché.

záhradný nábytok víno

Leto je v plnom prúde, užívate si slnečné dni v záhrade, pri bazéne, grilujete a jednoducho vám je fajn. No potom pozriete na váš drevený záhradný stôl so stoličkami a pomyslíte si, že svoje najlepšie obdobie už majú dávno za sebou. Stále sa dajú používať a máte ich radi, veď spoľahlivo slúžia už roky, a preto by stálo za to, vrátiť im zašlí lesk a slávu:) Dobrý kutil vám s tým rád pomôže, veď to nie je žiadna veda. Pomocou nášho návodu to určite zvládnete aj vy. 

Krok #1: Vyberte a prezrite nábytok, ktorý budete renovovať

Nájdite a nachystajte si nábytok, ktorý chcete opraviť. Ak žiadny taký nemáte, pokojne prezrite staré povaly, šopy, prípadne aj starožitníctva a bazáre. Možno tam narazíte na taký kúsok, ktorý by sa vám pozdával. Detailne ho preskúmajte a zvážte, či sa oplatí renovácia. Praskliny, ulomené časti alebo červotoč môžu byť dosť vážnou prekážkou. Ak je ale váš nábytok v relatívne dobrej kondícii, smelo sa pustite do práce.

záhradný nábytok kvetiny

Krok #2: Máte všetko potrebné?

Na renováciu nábytku podľa nášho návodu budete určite potrebovať:
•    Vodou riediteľnú lazúru
•    Štetec, hubku, plyšový valec alebo striekaciu pištoľ
•    Brúsny papier K40
•    Brúsny papier č. 150 – 200 (napr.: K180)
•    Štetec na oprašovanie
•    Na dekoráciu: farba alebo farebný sprej na drevo, potreby na aplikáciu farby

Krok #3: Príprava podkladu

Nájdite si vhodné, dobre odvetrané miesto a nejakú podložku (igelit, staré noviny a pod.). Ešte pred aplikáciou náteru je nutné, aby ste nábytok na ňu pripravili. Zbavte drevo nečistôt, zľahka ho umyte a odmastite. Ak je potrebné odstrániť starý náter alebo nečistoty, môžete drevo prebrúsiť hrubším brúsnym papierom (K40). Brúsny prach dokonale odstráňte, najlepšie sa ho zbavíte pomocou mäkkého štetca. Dohliadnite na to, aby bolo drevo dobre vysušené. Následným vyparovaním vody by mohlo dôjsť k poškodzovaniu náteru. Každý kus nábytku vyčistite čo najpoctivejšie. 

Krok #4: Priestor na vaše nápady

Tento krok nie je povinný a môžete ho aj preskočiť, ale čo tak dať starému nábytku niečo nové? Vašim nápadom sa medze nekladú a kreativitu nemusíte držať na uzde. Ak ste zruční maliari vezmite farby na drevo aj štetec a skúste vkusne dotvoriť nábytok nejakým ornamentom alebo detailom. 
Netrúfate si? Tak potom si môžete pripraviť šablóny z tvrdého papiera a napísať na stoličky mená členov vašej rodiny. Každý tak bude mať pri stole svoje miesto. Šablónu riadne pripevnite k podkladu a nezabudnite ju vyrobiť dostatočne veľkú, zabránite tak farbe dostať sa tam, kam nemá. Opatrne nanášajte farbu po krajoch výrezu, aby mal nápis čisté línie. Nechajte náter zaschnúť a naneste ďalšie vrstvy podľa potreby.

Krok #5 Aplikujte lazúru

Ak drevo nie je impregnované, odporúčame ho ešte predtým ošetriť vhodným impregnačným prostriedkom. Ten ho dostatočne ochráni proti hubám, plesniam a drevokaznému hmyzu. 
Následne je potrebné naniesť lazúru najmenej v dvoch vrstvách. Zmiešajte lazúru s vodou v pomere 2:1 (2 diely lazúry a 1 diel vody). Nanášajte ju štetcom, hubkou, plyšovým valcom alebo striekaním. Nevsiaknutý náter rozotrite, aby povrch nezostal lepkavý. 
Medzi jednotlivými aplikáciami sa odporúča dodržať technologickú prestávku min. 3 hodiny, ideálne aj 6 hodín. Po zaschnutí môžete povrch jemne zbrúsiť brúsnym papierom s menším zrnom (150 – 200). Opäť poctivo odstráňte brúsny prach a môžete naniesť druhý náter.
Je dobré, ak pri nanášaní náterov dodržiavate odporúčanú teplotu a vlhkosť. Nízka teplota (menej ako 8 oC) alebo vysoká vlhkosť (viac ako 70 %) predlžujú dobu schnutia a výsledok nemusí byť podľa očakávaní. Správne nanesený náter zvýrazní kresbu dreva, je odolný voči teplotným zmenám, poveternostným vplyvom a UV žiareniu. Aby ste mali istotu, že nábytok odolá vplyvom vonkajšieho prostredia, naneste aj tretí náter.

Krok #6: Obdivujte svoju prácu

Keď ste už všetko dokončili, nechajte nábytok ešte vonku chvíľku preschnúť. A potom si ho už môžete naplno užívať. Usporiadajte malú záhradnú párty, pozvite priateľov či rodinu a pochváľte sa svojim dielom.

záhradný nábytok komplet

Tak len smelo do renovácii a určite nám dajte vedieť, ako sa vám to podarilo. Veľmi nás potešia aj fotky vašich výtvorov. Držíme vám palce!