Terasa – aké materiály zvoliť pri jej zariaďovaní?

 

Trávenie voľného času, oddych či zábavu s priateľmi si predstavuje každý z nás inak. Ak patríte medzi tých, ktorí si večer po namáhavom dni v práci nevedia predstaviť bez posedenia na terase svojho bytu či na záhrade rodinného domčeka, viete, že základom je pohodlné sedenie v kombinácii s moderným a funkčným záhradným nábytkom.

castle-park-806854_960_720

Výrobcovia záhradného nábytku sa predháňajú informáciami o tom, čo je aktuálne v móde, čo vám v žiadnom prípade nesmie chýbať a do čoho sa oplatí investovať. Pravdou však je, že pre každého je „trendy“ alebo „in“ to, v čom alebo pri čom sa cíti najlepšie. Dizajn predmetu je vnímaný subjektívne a to, čo sa páči vám sa nemusí páčiť vášmu susedovi. Ale prečo by sa aj malo? Záhradu či terasu si tvoríte predsa tak, aby ste sa cítili príjemne vy a vaša rodina. Dôležité pritom je, aby bola terasa nielen pekná, ale aj funkčná. A tiež, aby vám zabezpečila pocit bezpečia a súkromia.

 

Súkromie vďaka imitácii živého plota

Hovorí sa, že prirodzený živý materiál nikdy nemôže nahradiť jeho imitácia. Samozrejme, s tým sa dá súhlasiť. Avšak existuje mnoho situácií, kedy siahneme radšej po imitácii. V niektorých prípadoch to môže byť cena, napríklad keď sa rozhodujeme medzi záhradným nábytkom z umelého alebo prírodného ratanu. Ďalším dôvodom môže byť starostlivosť o materiál. Ak sa napríklad rozhodneme pre prírodný živý plot, potrebné je sa oň pravidelne starať. Ak na to nemáme podmienky či čas, prípadne ak k tomu jednoducho nemáme vzťah, vyberieme si pre naše potreby imitáciu živého plota. Ploty z umelých tují či brečtanu sú v prípade kvalitného dodávateľa takmer na nerozoznanie od prírodných. Podobná situácia môže nastať aj keď  chceme náš balkón, terasu či záhradu spestriť exotickým drevom. Nie každý z nás má možnosť zaobstarať si skutočný bambusový tieniaci plot. Ak sa dokážeme zmieriť s tým, že to bude ako skutočný bambus len vyzerať, jeho imitácia splní účel a ani estetické hľadisko nemusí byť vôbec zlé.

 

Ratanové sedenie s nádychom luxusu v kombinácii s klasickým dreveným nábytkom

Drevený záhradný nábytok môžeme kľudne označiť aj pojmom luxusný záhradný nábytok. Už tým, že sa jedná o drevo, klasický prírodný materiál, ktorý, ak sa oň pravidelne staráme, vydrží desaťročia a ktorého hodnota môže rokmi rásť. Majitelia dreveného záhradného nábytku vedia, že použitie správnej impregnácie, vhodnej lazúry či lakov a farieb je základom pre jeho dlhovekosť. Zároveň sa starostlivosť o drevo časom stane rutinou domácich kutilov a odmenou za čas a námahu im bude nábytok ako nový aj po 10 či 20 rokoch.

teak-172642_960_720

Ďalšou veľkou výhodou nábytku zo skutočného dreva je, že je možné ho renovovať. Ak nájdete kus dreveného nábytku v šope po starých rodičoch, viete z neho spraviť skutočne nádherný kus. Stačí  vôľa, pár užitočných rád, ako na to a vhodné náradie. Na renováciu drevených výrobkov a na starostlivosť o drevo nepotrebujete investovať do profi náradia. Pre domáce majstrovanie vám úplne postačí cenovo prístupné hobby náradie. Drevený záhradný nábytok je možné označiť za nadčasový. Moderný je v každej dobe. Ľahko ho preto skombinujete s moderným záhradným sedením, aj keď je vyrobené z iného druhu dreva alebo úplne iného materiálu.

richmond-corner_01

Aktuálne patria medzi najvyhľadávanejšie ratanové sedenia, pričom prevláda umelý ratan nad prírodným. Ponuka farieb a dizajnu záhradných sedení je skutočne pestrá, rovnako aj ich cenové úrovne. Finálny vzhľad vašej terasy či záhrady záleží len od vašich dizajnových a pocitových predstáv a samozrejme od rozpočtu, ktorý je potrebné si ešte pred zariaďovaním či rekonštrukciou stanoviť.