Príprava podkladu na maľovanie v staršom dome alebo byte

V predchádzajúcom článku sme Vám priniesli pár bodov, ktoré treba mať na napäti, ak sa chystáte maľovať steny v novostavbe. V nasledujúcom texte máme pre Vás slúbené informácie, ktoré Vám pomôžu, ak plánujete maľovať steny v byte alebo dome, ktorý má niekoľko rokov. 

Príprava podkladu v staršom byte/ dome:

 • Staršie a už niekoľkokrát natreté omietky treba zhodnotiť odborným okom a rozhodnúť sa či ich len natriete penetráciou alebo je nutné ich odstrániť - dôležitý je počet a hrubka starých vrstiev a typ použitých náterov:
  • k ste naozaj dlho nemaľovali je možné, že máte na stene glejovú farbu – tradičný  náter slovenských domácnosti, ktorý je zložený z kriedy, vody, pôdnych pigmentov a iných nie veľmi príťažlivých zložiek – tieto farby po namočení stmavnú, púšťajú a otierajú sa. Ak sú nanesené vo viacerých vrstvách nedajú sa spevniť penetráciou. Zo steny ich však ľahko odstránite umytím,
  • na stene môžete mať aj disperznú farbu, ktorá je v súčasnosti najpouživanejšia – tieto farby za mokra nestmavnú a je možné ich ďalej pretierať.
 • Ak sa na stenách podpísal zub času – praskliny, odlupovanie omietky alebo je na nich niekoľko vrstiev farby – postavte sa k tomu chlapsky! Oškrabte staré nátery, postarajte sa o prípadne trhliny a nakoniec aplikujte penetráciu a až potom maľujte.
 • Staré nepriľnavé a neodolné nátery najskôr namočte a potom oškrabte oceľovou stierkou.
 • Ak ste podklad vyhodnotili ako vhodny – pôvodný nátery je dokonale priľnavý, nie je nutné ho odstraňovať -  stačí ho očistiť od prachu a nečistôt. Použiť  môžete vlažnu vodu so saponátom, následne stenu opláchnite čistou vodou.
 • Pre opravu trhlin použite tmel (napr. HET Šľahaný tmel ). Na rozdiel od sadry si ho môžete namiešať dopredu viac, lepšie sa rozotiera a nedrobí sa.
 • Ak náruživo varíte, fajčite alebo vás v minulosti susedia vytopili, je možné, že vám na stenách ostali škvrny. Škvrny odstraňte mydlovou vodou alebo ich oškrabte. Škvrnám sa môžete vyhnúť použitím izolačného náteru HET Hetline IZOL.
 • Ak máte na omietke miesta napadnuté plesňou, použite dezinfekčný prostriedok podľa návodu. V tomto prípade by bolo najvhodnejšie odstrániť príčiny plesne – vhlkosť muriva, kondenzačná voda, nedostatočné vetranie,... Následne môžete preventívne aplikovať protiplesňovú interierovu farbu HET Hetline SAN

Veríme, že uvedené informácie budú nápomocné pri maľovaní a ak by ste mali otázky, neváhajte nás kontaktovať na 0903 666 033 alebo na obchod@dobrykutil.sk. Ak máte čas a chuť, pozrite si našu uputavku, v ktorej hlavnú úlohu zohráva naše tónovacie centrum v Trenčíne, na Rybárskej 3.